2019 Vacip Kurbanı

FAALİYETİMİZE DESTEK VERMEK İSTER MİSİNİZ?

BAĞIŞ YAP
2019 Vacip Kurbanı KURBAN FAALİYETİMİZ

VACİP BİR İBADET : KURBAN KESMEK

Kurban kesmek, vacip olan bir ibadettir. Kurban ibadetinin doğru bir şekilde yapılması, şartlarını doğru bir şekilde yerine getirilmesinden geçmektedir. Kurbana niyet etmekten, satın alma aşamasına, kesim için yapılacak hazırlıklardan, etinin dağıtımına ve paylaştırılmasına kadar, her aşamanın Allah-ü Teala'nın, emrettiği şekilde yerine getirilmesi gerekir.

Kurban ibadetini,  dakikada yüzlerce hayvanın kesildiği, envai çeşit et yemeklerinin yenildiği bir zaman dilimi olarak görmemek, Cenab-ı Hakk'ın emrettiği bir ibadet olduğunu unutmamak gerekir. Kurban keserken;  "Ya Rabbi, benim şu vücudum çok isyankar, onu azad ettirebilmem için, kendimi senin yoluna feda edip, kanımı akıtmam lazım. Bunu da sen haram kıldın. Senin rızan için kendi yerime bu kurbanı kesiyorum. Vücuduma bedel, bunu benden kabul buyur."  diye niyet etmek gerekmektedir.  Bu şekilde yapılan niyetle kesilen hayvanların, satın alınmasından kesilmesi kadar çok ihtimam gösterilmesi gerekmektedir. Kurban ibadeti bu şekilde, niyet edilerek kesildiği için, kurban kesilen yerde harp olmaz denilmiştir. Cenab-ı Hakk, kurban kesilen yerlerdeki çeşitli bela ve musibetleri, kurban kesen kişdeki çeşitli hastalıkları kaldırır.

Kurban ibadetinin yerine getirilmesi için, öncelikle kurban edilecek hayvanın kurban vasfını taşıması gerekmektedir.

Kurban Vasfını Taşıyan Hayvanı Nasıl Anlarız?

Büyükbaş hayvanlarda, kurban olarak kesilebilmesi için 2 yaşını doldurması gerekmektedir. Halk arasında 'kapak atmış' tabiri kullanılan bu hayvanların yaşları dişlerine bakılarak anlaşılıyor. Eğer hayvanın ön iki süt dişi düşmüş, yerine daha iri iki süt diş çıkmış ise, bu hayvan iki yaşını doldurmuş demektir. Ancak bazen hayvanları iki yaşını doldurmadan kapak atmış olabiliyor. Burada, fıkhi açıdan ölçü, kapak atmış olması değil, hayvanın iki yaşını doldurmuş olmasıdır. O halde Hayvanın cüssesine de bakılarak, karar verilmesi daha doğru olacaktır.

Peki, Yurtdışı Kurbanları Nasıl Kesilir?

Kurban, eti için değil; Cenab-ı Hakk'ın emrini yerine getirmek niyetiyle kesilir. Bu sebeple, kurban kesmeye imkanı olmayan veya kendisine kesip, eşine ve çocuklarına kesemeyen kişilerin, kurbanlarını; hayvan fiyatlarının nisbeten daha makul fiyatlarda olduğu ülkelerde kesip, Cenabı Hakk'ın emrini getirmesi gerekir. Kurbanınızın vekaletini alan kişi, kurbanı sizin yerinize o ülkelerde kesebilir.  Böylellikle, Cenab-ı :Hakk'ın emri yerine getirilmiş olur. Ancak,  vekaleti verdiğiniz kişi, kurban ibadetinin şartlarını bilmeli ve hayvan satın alımı ve kesimi esnasında, fıkhi ölçülere dikkat etmelidir.

Vekalet için, "Kurbanımı almaya, aldırmaya, kesmeye, kestirmeye, hisselendirmeye ve dağıtmaya sizleri vekil tayin ettim."  demeli; vekilin de," Kabul ettim"  demesi yeterlidir. 

Nasıl Kurban Verebilirim?

Kurbanlarınızı, derneğimizin İstanbul Üsküdar'da bulunan dernek merkezine gelerek, makbuz karşılığı ödemesini yapıp, vekaletinizi vererek, kaydınızı yaptrırabilirsiniz. Yine derneğimizi  0850 430 00 34 numaralı sabit hattımızdan arayarak, vekaletinizi verebililr, kredi kartı ya da banka yoluyla ödemesini bizlere ulaştırabilirsiniz. Ayrıca, https://hicaz.org.tr/tr/bagis-yap sayfasından vacip kurban bağışında bulunabilirsiniz. Web sayfası yolula bizlere ulaşan bağışlar için, Hicaz Derneği Çağrı Merkezi sizleri arayarak, vekaletinizi sözlü bir şekilde alacaktır.

Kurbanımın Kesildiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Bayram Namazı'nın hemen ardından Sudan'da bulunan ekiplerimiz tarafından kurbanlarınız sırasıyla kesilmeye başlamaktadır. Bizlere vekaleti ile emanet ettiğiniz kurbanlarınızın kesimi esnasında çekile videolar tarafınıza derneğimiz tarafından ulaştırılmaktadır.

FAALİYETLERİMİZ TÜM FAALİYETLER