GIDA YARDIMI

GIDA YARDIMI

Hicaz Derneği olarak, gönderdiğiniz yardımları, gerçek ihtiyaç sahiplerine, yerinde ve zamanında ulaştırıyoruz.

Dünya üzerinde açlık sorunu, küresel iklim değişikliklerine bağlı olarak artan kuraklık ve bölgesel anlaşmazlıklardan doğan çatışmalar sebebiyle gün geçtikçe derinleşiyor.

Esasen israf edilmeden, ihtiyaç miktarı kullanılması halinde, yeryüzünün kaynakları dünyadaki her bir insana yetecek seviyededir. Ne var ki insanoğlu, paylaşmak yerine stok yapmayı tercih eder ya da kavga, çatışma, çekişme ve benzeri durumlardan ötürü bu kaynakları heba eder.

Hâlbuki açlık, insanın en temel ihtiyaçlarından biri olan beslenme ihtiyacını karşılayamaması, çocuğuna ve ailesine bir lokma yiyecek bir şey bulamaması, başına gelebilecek en büyük felaketlerden biridir.

Bir yanda açlıktan ve yetersiz beslenmeden dolayı ölümle ve hastalıklarla mücadele edenlerin bulunduğu, bir lokma ekmeğe muhtaç milyonlarca aile varken, diğer yanda sayıları her geçen gün artan obezite ve aşırı kilodan şikâyetçi olanlar var. Ve ne yazıktır ki, bu bolluk içinde yaşayan kesim, açlıkla mücadele edenleri fark etmiyor bile.

Gelişen teknoloji, artan ulaşım ve iletişim imkânlarıyla, o insanların haberleri artık bizlere kolayca ulaşabiliyor. Uzak mesafeler, artık bahane olmaktan çıktı. Dünya küresel bir kasaba olmaya doğru giderken, aç olduğu için gözyaşı döken bir bebeğin, ona bakarken yüreği yanan bir annenin mesuliyeti bizlere ait değil diyemeyiz.

Gördüğümüz bu hususları dikkate alarak,

Hicaz Derneği olarak, elimizden geldiğince, gidebileceğimiz her yere giderek, köy köy, hane hane dolaşarak bir kişinin daha gözyaşını dindirebilmenin peşindeyiz.

Sudan'da Gıda Yardımı

Sudan; başkenti Hartum olan, yaklaşık 2 milyon metrekare yüz ölçümüyle ve yaklaşık 40 milyon nüfusu ile Afrika’nın en büyük ülkelerinden biridir.

Sudan, Güney Sudan’ın ayrılması sebebiyle, ülkenin en büyük gelir kaynaklarından biri olan petrolün çok büyük bir kısmından mahrum kalmıştır. Bu bağlamda ticaret gelirlerinin yüksek bir bölümünden de vazgeçmek durumunda kalmıştır. Durum böyle olunca, Sudan ekonomisi daha çok üretime, tarım ve hayvancılığa bağlı kalmıştır.

Ayrıca Sudan toplumunda ciddi ölçüde sığınmacı bulunmaktadır. Buna ek olarak, Suriye’den gelen sığınmacılara da kapılarını kapatmamışlardır. Böylece Sudan’da mülteci sayısı, nüfusuna oranla yüksek seviyelere gelmiş durumdadır.

Sudan’ın kuzey kesimlerinde çöl iklimi hâkimdir ve sıcaklık 40 derece dolaylarındadır. Çok az miktarda yağış alır. O da alt yapı yetersiz olunca, kaynakların doğru şekilde kullanılamamasına sebep olur. Sudan’ın genel durumu bu şekildedir.

Hartum’da, Nil Nehri’nden birazcık uzaklaşmaya başladığınızda, yardıma muhtaç binlerce insanın içinde bulursunuz kendinizi. İmkânsızlıklar içerisinde kıvranan yerleşim merkezleri kendini göstermeye başlar.

Hicaz Derneği olarak senenin belirli dönemlerinde, ulaştığımız aileleri, götürdüğümüz gıda kolileri ile sevindiriyoruz, evlerinde konuk oluyor, selamlarınızı onlara ulaştırıyoruz.

Güney Sudan'da Gıda Yardımı