SAĞLIK

SAĞLIK

Hiç şüphesiz sağlık, her insanın en temel ihtiyacıdır. Her şeyin başı diye tabir ettiğimiz sağlık; elden gittiğinde, başka hiçbir kıymet onun yerine geçemez. Ne yazık ki, sağlıklı bir hayatı tesis edebilmek, dünyanın her yerinde kolay değildir.

En temel ihtiyaçların zamanında karşılanamaması, beraberinde bir takım hastalıkları da getiriyor. İmkânsızlıklar, yetersiz beslenme ve çevre faktörlerinin de etkisiyle, hastalıklar ölümlerle sonuçlanabiliyor. İmkânı olanın, baş ağrısına tahammül edemediği dünyada, niceleri acılara ve ağrılara maruz bir şekilde hayatını kaybedebiliyor.

Sağlıklı bir toplumun tesis edilmesi, ülke ekonomisi ile doğrudan alakalıdır. Ekonomik açıdan geri kalmış ülkeler, yeterli beslenme ve hijyen problemi ile karşılaşınca, hastalıklar kendini göstermeye başlıyor.

Sünnet Organizasyonları

Hicaz Derneği olarak, “Sağlık Olsun” diyerek; sağlık faaliyetlerine, bu ülkelerde bulunan erkek çocukların sünnet edilmesiyle başladık. Geleneksel yöntemlerle sünnet edilen çocuklar, tedavisi mümkün olmayan, bulaşıcı ve kronik bir takım hastalıklara maruz kalabiliyor, hatta bu hastalıklar sebebiyle hayatlarını bile kaybedebiliyorlar. Enfeksiyon riskinin yüksek olduğu geleneksel yöntemlerle sünnet edilen çocuklar için sünnet; onların hayatlarında bir dönüm noktası haline gelebiliyor. Hicaz Derneği olarak, hayatlarındaki bu dönüm noktasında, yanlarında olmak, sağlıklı şartlarda sünnet olmalarını sağlayarak, hayata tutunmalarını başarmak için, geçtiğimiz yıl Irak Kerkük’te ve Sudan’da sünnet organizasyonları gerçekleştirdik. Gittiğimiz yerlerde, binlerce çocuğun sağlıklı bir şekilde sünnet edilmesinin yanında, modern yöntemleri oradakilere öğretiyoruz.

Geleneksel yöntemlere bakılarak sünnet; dünyanın birçok yerinde vahşet, eziyet ve sakıncalı olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Müslümanlığın en önemli dini vecibelerinden ve alametlerinden biri olan sünnet, bu haliyle bir insanlık trajedisiymiş gibi lanse edilmeye çalışılıyor.

"Sağlık Olsun, Sünnet Olsun" faaliyetleri kapsamında, sizler de bir evladımızın kirvesi olarak, onun hayatındaki bu önemli hadisede kendisine yardımcı olabilirsiniz.

“Sağlık Olsun, Sünnet Olsun” faaliyetine destek olmak için, web sayfamızdan, sabit telefonumuzdan ya da dernek merkezimize gelerek yardım edebilirsiniz.