2018 Vacip Kurban Organizasyonu

FAALİYETİMİZE DESTEK VERMEK İSTER MİSİNİZ?

BAĞIŞ YAP
2018 Vacip Kurban Organizasyonu KURBAN FAALİYETİMİZ

Gönderdiğiniz, kurbanları gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

 

Kurban bayramının yaklaşmasıyla beraber gelen yağmur, Kuzey Afrika’nın susuzluktan çatlamış topraklarına bir rahmet olmuş; kurban daha gelmeden Kuzey Afrika’da rahmete vesile olarak bayramı yaşatmıştı.

Sudan’ın başkenti Hartum’a indiğimizde, sıcak toprağa değen yağmurun sebep olduğu mis gibi toprak kokusu bizleri karşıladı. Bunun yanında yağan yağmurdan gayet memnun olan Sudanlıarın tebessümleri vardı.

Hicaz Eğitim, Kültür ve Dostluk Derneği olarak, sizlerden aldığımız emanetleri sahiplerine zamanında ulaştırabilmek için, hiç vakit kaybetmeden, önceden bölgede bulunan ekiplerimiz tarafından belirlenen, ihtiyaç sahiplerinin yoğunlukta olduğu bölgelere gitmek istedik. Bunun için,  dörde ayrılan ekibimiz; Ubeyd, Kesele, Fule ve Keddam vilayetlerine doğru yola çıktı.

Altyapı eksikliğine, yağmurun yağması da eklenince ekiplerimiz zaman zaman yollarda ilerleyemez duruma geldiler. Ancak emanetlerizi yerlerine zamanında ulaştırmamız gerektiğini de biliyorduk. Bu yüzden çamura batmış yollarda, kimi zaman araçla kimi zaman yürüyerek ilerlemeye devam ettik.

Bayram gecesi ekiplerimizin tamamının yardım bölgelerinde daha önceden gidip, hayvanları satın alan ve onlara bakmakla meşgul olan arkadaşlarımıza ulaştıkları haberini aldık. Artık, bayramı bekleme vaktiydi.

Bayram namazının hemen ardından, kesimler başladı.  Gönderdiğiniz emanetler, Sudan’ın dört farklı vilayetinde,  yerlerine ulaştırılmak üzere kesilip, parçalanıp, paketleniyordu.

İkindi  vaktine doğru, Kesele’de kesim işlemi tamamlandı. Kesilen kurbanlar, bir yandan paketlenirken, bir yandan da paketlenmiş olanları  alıp, Kesele’de selde evleri zarar görenlerin çoğunlukta olduğu  mahallere gidilmeye başlandı.

Yol yorgunu olan, yüksek sıcaklıktan ve yağmurun yağmasıyla artan nem oranı ve çamur çalışmalarımızı olumsuz etkilese de tüm yorgunlukların bittiği, sizlerin gönüllerinizin ferahladığı anlar yaşanmaya başlamıştı. Gözleri yolda, acaba unuttular mı bizi zannedenlerin, ekiplerimizi görünce, umutla, tebessümle göz yaşlarıyla yine geldiniz, biz zaten biliyorduk dermiş gibi bakışları vardı ki, tüm yorgunluklara değer. İşte bayram o anda yaşanmaya başlandı. Tebessüm eden gözü yaşlı teyzeler, bayram eden çocuklar, bir anda bizlere yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Bayramın üçüncü günü; Ubeyd, Fule ve Keddam bölgelerinde kesim yapan ekiplerimizle, başkent Hartum’da bir araya geldik. Onların da aynı hisleri paylaştığını gördük. Afrika’nın neresi olursa olsun, yolumuzu hep gözleyenlerin olduğunu gördük.

Bu mutluluğa, yaptığınız kurban bağışlarıyla vesile olğunuz için sizlere teşekkür ediyoruz. Bir kez daha sadakati, dostluğu, vefayı ve kardeşliği bu bayramda Afrika’da hissettik. Onların mutlulukları, aldıkları etlerden dolayı değil, dünyanın öbür ucundaki bir müslüman kardeşinin kendilerini hatırlamasıydı.

FAALİYETLERİMİZ TÜM FAALİYETLER