Kuran-ı Kerim Hediyesi

FAALİYETİMİZE DESTEK VERMEK İSTER MİSİNİZ?

BAĞIŞ YAP
Kuran-ı Kerim Hediyesi EĞİTİM FAALİYETİMİZ

HEM DEFTERİN, HEM DE KİTABIN ADI: LÖH

Afrika'nın yerel medreselerinde, talebelerin defterleri de kitapları da aynı tahta parçası. 

Löh; levh, levha anlamına geliyor. Arapçada lam, vav ve ha harflerinden oluştuğu için hızlıca löh diye okunuyor.  Talebelerin en kıymetli varlığı olan bu löhler talebenin bütün mesaisini üzerinde geçirdiği bir tahta parçası aslında.

Bu medreselerde, talebenin günü ikiye ayrılıyor. Bir önceki günden yazılmış ve işlenmiş olan löhler günün ilk yarısında kitap vazifesi görüyor. Talebe, öğlene kadar, dünden hazır olan löhleri ezberlemeye çalışıyor. Öğlene kadar kitap vazifesi gören löhler öğlenden sonra, üzerindeki herşeyin silinmesi için, yıkanıyor. Yıkanıp, kurutulan löhler, kştap vazifesini bitiriyor ve defter görevini üstleniyor.

Üzerinde hiç yazı kalmayana kadar yıkanan ve kurutulan löhler, yarının dersinin yazılması için bir defter oluyor. Yıkanan löhlerin kurumasıyla,talebe günün ikinci kısmına geçmiş oluyor. Artık, yarın ki ders için hazırlık yapmaya başlayabilir. Yarın ki ders bazen bir mushaftan, bazen de daha önce o dersi geçmiş birinden, löhlere işleniyor.   Akşama kadar ki vazifesi bu talebe akşam, kendi kitabını kendi oluşturmuş bir şekilde, yatıyor.

Tabi bu şekilde, yazılan bir kitabın sahih olması ne ne kadar mümkünse..

Hicaz Derneği olarak, yerel medreselerde bu şekilde eğitim gören talebelere Kur'an-ı Kerim hediye ediyoruz.

 

 

FAALİYETLERİMİZ TÜM FAALİYETLER