Hz. Zeynep Binti Huzeyme (r.anha) Su Kuyusu Tanzanya'da Açıldı

Hz. Zeynep Binti Huzeyme (r.anha) Su Kuyusu Tanzanya'da Açıldı

Afrika Tanzanya’da Hz. Zeynep Binti Huzeyme (r.anha) su kuyumuzu açtık. Köy muhtarımızdan aldığımız bilgiler muvacehesinde takriben 700 kişinin yaşıyor bulunduğu bir köydür. İnşallah bu su kuyumuzu açmakla köyümüzün de su ihtiyacını karşılamış olduk. Cenab-ı hak bu su kuyumuzun yapılmasına vesile olan emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
Afrika Tanzanya Ülkesi Musufini köyündeki halkın tamamı su kuyumuzda emeği geçenlere 'teşekkür ediyoruz' diyerek selamlarını ilettiler.

 

Hz. Zeyneb Binti Hüzeyme Validemiz (r.anha) Kimdir?
Hz. Zeyneb binti Hüzeyme validemiz (r.anha), İslam'ın ilk dönemlerinde yaşamış önemli bir hanım sahabe olmakla beraber Peygamber Efendimiz'in(sav) Mübarek hanımlarından biridir. Kendisi cömertliği, muhtaçlara yardımseverliği ve düşkünlüğü ile tanınır ve "Ümmü’l-mesâkîn" (muhtaçların annesi, hâmisi) lakabıyla anılmıştır.
Hz. Zeyneb validemiz, Uhud Gazvesi'nden hemen önce Resûlullah efendimiz(sav) ile evlenmiştir.
Hz. Zeyneb validemiz'in evliliği diğer annelerimize göre daha kısa süreli olmuş ve sekiz ay sonra vefat etmiştir. Bu, Resûlullah Efendimiz (sav)'in eşleri arasında en kısa süreli evliliklerden biridir. Hz. Zeyneb, Resûlullah Efendimiz (sav)'in Cennet-ül Bakî Kabristanlığına defnedilen ilk eşi olmuştur.

10.10.2023